Grupa wsparcia dla rodziców

 

Zapraszamy rodziców, których dzieci zmagają się z uzależnieniami od wszelkiego rodzaju substancji lub przejawiającymi inne zachowania problemowe. Celem spotkań prowadzonych przez profesjonalnych terapeutów jest dostarczenie uczestnikom zajęć niezbędnej wiedzy na temat uzależnień, zachowań problemowych a także informacji dotyczących funkcjonowania rodziny, w której występuje problem uzależnienia dziecka od narkotyków bądź alkoholu lub eksperymentowanie z psychoaktywnymi środkami niebezpiecznymi dla zdrowia i życia młodego człowieka.

Nastolatki mają dużo różnych pomysłów i nieustannie eksperymentują. Odchudzają się, palą, chodzą na wagary, nawiązują niepożądane znajomości, zamykają się w swoim pokoju i nie odzywają się kiedy rodzic o coś chce zapytać. To naturalne, że rodzice często się o swego nastolatka boją, a w dodatku mają poczucie, że nagle przestali się dogadywać ze swoim dzieckiem. Mimo wszystko w większości sytuacji rodzice są najlepszymi osobami, żeby udzielić pomocy swojemu dziecku. Potrzebują tylko sami pomocy i wsparcia, żeby wiedzieć jak to zrobić. Rodzice nie doceniają możliwości wpływu, jaki daje im więź z dzieckiem.

Jeśli niepokoisz się o swoje dziecko, bo robi coś, co uznajesz za potencjalnie niebezpieczne. Chcesz mu pomóc, nie wiesz czy to jest problem, przychodzi ci do głowy, że może popełniasz jakiś błąd. Masz wątpliwości czy konieczna jest wizyta u specjalisty. To zapraszamy cię do grupy wsparcia dla rodziców, na którym:

  • dowiesz się, jak rozróżnić sytuacje, które wymagają interwencji od tych, które są elementem rozwoju,
  • dowiesz się jak budować relacje z dorastającym dzieckiem i jak pomagać dziecku nie niszcząc dobrej relacji z nim,
  • spojrzysz na sytuację problemową z perspektywy dziecka i zrozumiesz czemu zachowuje się w ten sposób i jak różne Twoje zachowania wobec dziecka są przez nie odbierane,
  • nauczysz się rozmawiać ze swoim nastolatkiem o trudnych sytuacjach,
  • spotkasz innych rodziców, którzy podobnie jak ty borykają się z różnymi problemami i dowiesz się jak sobie radzą,
  • będziesz miał możliwość powiedzieć jak przeżywasz swoją sytuację i otrzymać wsparcie od rodziców w podobnej jak ty sytuacji.

Pragniemy udzielić wsparcia rodzicom, którzy nie są obojętni na problemy swoich dzieci, ale nie widzą, co w takiej sytuacji zrobić i jak pomóc kochanemu dziecku. Chcemy pokazać im, że problemy, z którymi zmagają się na co dzień, są do rozwiązania, trzeba jednak wiedzieć jak.